Jinekolog T

Kadınların Yanında
Sık sorulanlar:

Gebelikle ilgili sorular:

 

Bebek Hareketlerini Ne Zaman Hissetmeye Başlarım?
   Bebek hareketleri 18 - 25 haftalar arasında hissedilmeye başlanır. İlk gebeliklerde daha geç hissedilirken, ikinci ve üçüncü gebeliklerde daha erken haftalarda hissedilir.
Gebelikte Yolculuk Yapabilir Miyim? Uçağa Binebilir Miyim?
   Normal bir gebelikte uzun ve sarsıcı yolculuk önerilmez. Eğer riskli bir durumunuz varsa yolculuk kesinlikle yasaktır. Gebeliğin ikinci trimesteri (4-6 aylar) yolculuk için daha uygundur.
Uçak Yolculuğu da gebelikte yapılabilir. Bazı hava yolları 8 aylıktan sonra gebeleri kabul etmemektedirler. Günümüzde büyük hava yollarının uçaklarında kabin içi basınç ayarlaması vardır bunlarla yolculukta bir sakınca yoktur.
Sezaryen oldum daha sonra normal doğum yapabilir miyim?
   Sezaryen operasyonu geçirmiş bayanlar daha sonraki doğumlarını da sezaryenle yapmalıdırlar.
Gebelikte vajinal akıntı normal midir? 
   Gebelikte hormonal duruma bağlı değişimlerden birisi de vajinal akıntıda olan artıştır. Fakat gebelikte olan her vajinal akıntı normal akıntı değildir.
   Gebeliğe bağlı normal akıntı genellikle ince, beyaz, açık renkte, kokusuz yada hafif kokuludur. Bu tür akıntı normaldir, telaş yapmanıza yada tedaviye gerek yoktur.
   Gri, sarı, yeşil, kötü kokulu , pembe-kırmızı içerikli, kaşıntılı vajinal akıntı anormaldir, doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gerekir .Bu mantar (kandida) enfeksiyonu yada başka bir mikrobik enfeksiyon olabilir.
Kürtaj oldum tekrar ne zaman hamile kalabilirim? 
   İşlem sonrası ilk adet kürtajı mens kabul ederek bir siklus sonra yani kişinin iki adeti arasındaki süre sonra görülür. Bazen kürtaj sonrası normal düzenden bir haftalık sapmalar görülebilir. Kürtaj sonrası adet görmeden tekrar hamile kalınabileceği için korunmak gerekir. Sağlıklı bir gebelik için kürtajdan sonra en az 2 düzenli adet görülüp hamile kalınması önerilir.
İkiz gebeliğim var. Riskim nedir?
Çoğul gebeliklerde artan riskler:
- Erken doğum
- Düşük doğum ağırlığı
- Rahim içerisinde gelişme geriliği (IUGR)
- Preeklampsi, hipertansiyon
- Diabet (Şeker hastalığı)
- Dekolman plasenta (Plasentanın erken ayrılması)
- Fetüs ölümü
- Sezaryen ve buna bağlı riskler yüksektir.
Kaç Haftadan Önceki Doğumlar Erken Doğumdur?
Normalde gebelik 40 hafta sürer fakat 37 haftanın üzerindeki doğumlarda normal zamanında olmuş kabul edilir ve 37 haftadan önceki doğumlar erken doğum olarak kabul edilir.
Gerçek ve Yalancı Doğum Sancılarının Farkı Nedir?
   Yalancı doğum sancılarına "Braxton Hicks kontraksiyonları" denir. Bunlar gebellikle son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar, fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.
- Yalancı ağrılar düzensizdir, sabit aralıklarla gelmezler, önceden geleceğini tahmin edemezsiniz. Gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.
- Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şidddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.
- Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle yada hareket etmekle geçer fakat gerçek ağrılar geçmez.
- Gerçek ağrılar 30 - 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir, genellikle daha kısa (15 - 20 saniye) sürer
- Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.
   Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin yada zaten yatıyorsanız kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.
Nişan Gelmesi Nedir? Doğum Ne Kadar Sonra Başlar?
   Gebelik sürsince rahim ağzında oluşan salgılar burada birikmeye başlar ve bu rahim ağzının içindeki kanalı tıkar. Sümüğümsü bir yapı olan bu birikmiş salgılar mukus tıkaç olarak adlandırılır. Bu tıkaç bebeği dış etkenlerden korur, enfeksiyon etkenlerine karşı bariyer görevi görür. Hamileliğin sonlarına doğru doğum zamanı yaklaştıkça rahim ağzında bir takım değişimler başlar ve bu mukus tıkaç düşer, buna nişan gelmesi denir. Kişi bunu çamaşırında bulabilir ya da tuvalete gittiğinde fark edebilir. Çoğu zaman nişan ile birlikte koyu kahverengiden açık kırmızıya ve pembeye kadar değişen renkte bir miktar akıntı da görülür. Bazı kadınlarda 36. hafta civarında gelebileceği gibi son ana kadar görülmeyebilir. Hatta bazı kadınlarda olay çok yavaş ve uzun sürede gerçekleştiğinden anne adayın olayın farkında bile olmayabilir. Mukus tıkaç hamilelik sırasında sıkça görülen akıntıların içinde fark edilmeyebilir. Akıntı açık kırmızı renge dönerse ve miktarı artarsa zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gereklidir, bu nişan gelmesi değil kanama olabilir. 36 haftadan küçük gebeliklerde böyle kanlı sümüğümsü bir yapı geldiğinde mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Eğer hamileliğiniz 36 haftadan büyük ise endişe etmenize gerek yoktur.
Nişan gelmesi doğumun ilk belirtilerinden biri olmakla birlikte nişan gelmesinden ne kadar sonra doğumun başlayacağını söylemek mümkün değildir. Bazen saatler sonra, bazen günler hatta haftalar sonra doğum başlar.
Gebelikte Prozac (Fluoxetine) Kullanabilir Miyim?
   Fluoxetine içeren ilaçlar (Prozac v.b) C kategorisinde ilaçlardır. Bu kategori insanlarda yapılmış kontrollü deneyler olmamakla birlikte hayvanlarda yapılan incelemelerde herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmamıştır manasına gelir.
Gebeliğin ilk 3 ayında Procaz kullanmış 2000'den fazla kadında yapılan araştırmadan ilacın gebelik üzerinde olumsuz bir etkisi incelenmemiştir. Düşüğe sebep olduğu izlenmemiştir.
Emziren annelerde ise prozac %15 oranında anne sütüne geçebileceği için çocukta bulantı, kusma, ishal v.b sorunlar olabilir. Emziren annelerde prozac kullanımı ile ilgili yeterli bilimsel veri yoktur. Emzirenlerin doktora danışmadan kullanmaması gerekir.

Bacak Kramplarını Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

Gebelikte artan kiloya bağlı yada büyüyen rahmin sinir ve kan damarlarına bası yapmasına bağlı bacak krampları çok sık rastlanan şikayettir. Bunları azaltmak için bazı öneriler:
- Egzersiz yapmak (baldırları gerdirecek hareketler)
- Bacaklarınızı yükseğe koyarak dinlenmek
- Bacaklara, baldırlara ve ayaklara masaj yapmak
- Bacaklara sıcak uygulamak
Bunlara rağmen geçmeyen kramplarda doktorunuza başvurmalısınız.
Gebelikte Rötgen Çekilmesi Sakıncalı Mıdır?
   Gebelik sırasında çekilen bir röntgen vücudun neresine çekilirse çekilsin (karına bile çekilse)bebeğe zarar verecek kadar radyasyon dozu içermez. Diş için çekilen röntgen rahimden çok uzaktır ve kurşun bir perde rahmi korumakta ve bebeğinizin ışından etkilenmesini önlemektedir.
Ama elbette risk ne kadar küçük olursa olsun gereksiz risk almanızın mantığı da yoktur. Bu nedenle genellikle acil önemi olmayan röntgen çekimlerinin sonraya ertelenmesi önerilir.
Gebelikte Tomografi (CT, BT, CAT) Ve MR Sakıncalı Mıdır?
   Gebelikte MR (magnetik rezonans görüntüleme) çekilmesinin bir zararı yoktur çünkü radyasyon yaymaz. Nadiren bebekteki bazı anomalileri teşhis amacıyla da kullanılabilmektedir.
Bilgisayarlı tomografi (BT, CT, CAT) fazla miltarda radyasyon yaydığı için gebelikte bebek açısından zararlıdır. Anne için acil ve hayati derecede önemli olmadıkça çekilmez.
Gebelikte Kına Sakıncalı Mıdır?
   Gebeliğin 3. ayından sonra hint kınası (henna) yaptırmak yada bununla saçların boyanması sakıncalı değildir fakat "siyah kına" ile kına yaptırmak sakıncalıdır.
Gebelikte Dövme Yaptırmak Sakıncalı Mıdır?
   Dövme steril ve uygun şartlarda yapılmadığında gebe olan yada olmayan herkeste kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişine sebep olabilir. (Hepatit B ve C, AiDS, tetanoz v.b)
Gebelikte vücuttaki hormonal değişimlerden dolayı dövme yapılan cilt bölgesinde kanama, ağrı, enfeksiyon, şişlik, allerji gib komplikasyonların oluşması daha kolay olabilir.
Bu nedenelrden dolayı gebelerde geçici yada kalıcı dövme yaptırılması önerilmez.
Gebelikte Ve Emzirirken Saç Boyatmanın Zararı Olur Mu?
   Saç boyaları deriden çok az emilirler o yüzden gebelikte saç boyatlanın muhtemelen hiçbir zararı yoktur fakat bazı bilim adamları yine de gebeliğin ilk 3 ayında saçların boyatılmamasını önerirler.
Deriden çok az emilen saç boyasının süte geçmesi beklenmez o yüzden emzirme sırasında saç boyatmanın zararı yoktur.
Sabah Bulantılarını Azaltmak İçin Neler Yapabilirim?
- Yataktan kalkmadan bisküvi, kraker, kızarmış ekmek gibi kuru şeyler yenmeli
- Az ve sık yemek yenmeli
- Soslu, yağda kızartılmış, çok şekerli sulu gıdalar alınmamalıdır
- Haşlama patates, ekmek, yumurta, peynir, yoğurt, pirinç pilavı, makarna, yenebilir
- Sodada faydalı olabilir

Gebelikte Bitkisel Çaylar, Bitkisel İlaçlar Zararlı Olur Mu?

   Gebelikte bu tür bitkisel ürünler ve çaylar konusunda çok dikaktli olunmalıdır. Çünkü bunlar çok çeşitli maddeler içerirler, bu maddelerden bazıları rahimin kasılmasına sebep olabilir bazıları ishal, bulantı, kusma v.b etkiler yaratabilir. O yüzden özellikle bilmediğiniz, hiç duymadığınız bitkisel ürünlerden uzak durmalısınız, bunları içmemelisiniz hatta yemeklerde de kullanmamalısınız. Ülkemizde yaygın kullanılam limon, ıhlamur, elma, portakal, ahududu, nane, adaçayı gibi çayları aşırı olmamak şartıyla içebilrisiniz.
   Fesleğeni, aloe vera, ardıç, ginseng, kimyon, yasemin, lavanta, melek otu gibi ülkemizde de satılan bazı bitkiler gebelikte zararlı olabilir, kesinlikle uzak durmalısınız.
Gebelikte Neleri Yemek Sakıncalıdır?
Gebelikte yemekten kaçınılacak bazı yiyecekler:
- Çiğ et
- Çiğ yumurta
- Fazla civa içeren balıklar
- Çiğ deniz ürünleri
- Pastörize edilmemiş süt ve bundan yapılan peynirler
- Yıkanmamış meyve ve sebzeler
Gebelikte Kafein (Kahve, Çikolata v.b) Sakıncalı Mı?
Gebelikte aşırı kafeinin (kahve , bazı çaylar. kola ve çikolatadan alınabilir) sakıncalı olabileceğii konusunda bazı çalışmalar vardır. Hayvanlarda yapılan öalışmalarda düşük riskini arttırabildiği, erken doğuma sebep olabildiği, doğumsal anomalileri arttırabildiği hatta gebe kalmayı zorlaştırabildiği (infertilite) gösterilmiştir.
Her içecek yada yiyecekteki kafein oranı farklılık gösterir. Burada bahsedilen aşırı dozdan kasıt genellikle günde 150 mg'dan fazla kafein olmakla beraber gebelerin kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalarında fayda vardır.
Sezaryenin riskleri nelerdir?
Sezaryen karın yoluyla yapılan bir ameliyattır ve her ameliyat gibi bazı riskler taşır. Bunlar:
- Kesi yerinde enfeksiyon
- Normal doğuma göre daha fazla kan kaybı olur
- Ameliyat sıransında karındaki diğer organların (barsak, mesane..) yaralanması riski vardır
- Karında ameliyata bağlı yapışıklıklar oluşabilir
- Hastane daha fazla kalmayı gerektirir
- Annenin tamamen iyleşmesi ve normal hayatuıan dönmesi daha geç olur
- Sezaryen sırasında verilen anestezi ve kullanılan ilaçölarla ilgili problemler olabilir
- Sezaryen sırasında anne ölümü oranı normal doğuma göre daha fazladır
- Sezaryenle doğan bebeklerde solunum problemlerine daha sık rastlanır
- Bebeğin anesteziden etkilenme riski vardır
Doğumdan Ne Kadar Sonra Tekrar Adetlerim Başlar? 
   Doğumdan sonra emzirmeyen kadınlarda adetler genellikle 1-2 ay sonra başlarsa da 6 aya kadar gecikebilir.
Emziren annelerin ise zaten doğumdan sonra 6 aya kadar adet görmesi beklenmez hatta 18 aya kadar da adey görmeyebilir.
Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta adet görmemeniz sizin gebe kalamayacağınız manasına gelmez! Yani doğumdan sonra adetleriniz başlamasa da yumurtlama başlayabilir ve gebeliğe sebep olabilir. O yüzden gece dahil çok sık ve düzenli emziriyorsanız doğumdan 3 ay sonra doktorunuzun önerdiği size uygun bir korunma yöntemi ile korunmalısınız. Düzenli ve sık emzirmiyorsanız doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalısınız.
Gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi?
  Genel olarak gebelikte bir problem yoksa cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Yalnız erken gebelik döneminde yani ilk 3 ay herhangi bir kanama v.b riskli durum varsa ilişkiden kaçınılmalıdır. Plasentanın rahim ağzını kapattığı durumlarda doktorunuz ilişkiye girmemenizi tavsiye edecektir. İleri gebelik aylarında göğüslere aşırı dokunulması rahim kasılmasına sebep olabilir, bundan kaçınılmalıdır.
Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye başlanılır?
Genellikle doğumdan 6 hafta sonra doktor muayenesinde bir sorun yoksa ilişkiye başlanabilir.
Doğumun yaklaştığını nasıl anlarım? 
Aşağıdaki belirtiler doğumun birkaç gün yada hafta sonra başlayacağının işareti olabilir.
1. Bebeğin aşağıya inmesinden dolayı daha rahat nefes almaya başlarsınız.
2. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesi mesanenin sıkışmasına ve daha sık idrar yapmanıza neden olur.
3. Bebeğin inmesiyle karnınızın şeklinde değişiklik farkedilebilir.
4. Nişan gelmesi doğumun yaklaştığını gösterir.
5. Muayenede rahim ağzında yumuşama, silinme, açılma farkedilmesi.
Myom doğumda sorun olur mu?
Küçük (3-5 cm) myomlar genellikle doğumda bir problem yaratmazlar. Büyük myomlar ise eğer doğum kanalına yakın ve bebeğin geçiş yolunu engelliyecek şekilde rahim ağzını kapatıyorsa sezaryen gerektirebilirler.
Az da olsa doğumdan sonra rahmin kasılmasının myomdan dolayı zorlaşması yüzünden fazla kanama olma riski vardır.
Ultrasonun zararı var mıdır?
Karından yada transvajinal yapılan ultrasonun bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Kadın sağlığı ve jinekoloji sorular:

Menapoza girdim. Hormon kullanmalı mıyım?
Menopoza giren her kadına hormon replasman tedavisi verilmemelidir. Geçmiş yıllarda farklı uygulamalar olmakla beraber son çalışmalardan sonra bu konudaki öneri "sadece orta ve şideetli derecede ateş basmalarından şikayetçi kadınlara kısa süreli hormon tedavisi verilmelidir" şeklindedir. Menopozla ilgili herhangi bir şikayeti olmayan kadınlara hormon tedavisi verilmemelidir.
Adetlerim En Geç Kaç Yaşında Başlamalı?
Adetleri kızlarda 8-14 yaşları arasında başlamalıdır. Eğer 14 yaşına kadar adetler başlamamışsa doktora başvurmak gerekir. Yalnız adet başlaması dışında diğer ergenlik belirtileri başlamışsa (göğüs gelişmesi, tüylenme gibi) bu durumda 16 yaşına kadar beklenebilir, bu yala kadar adetler hala başlamamışsa doktora başvurmak gerekir.
Doğumdan Ne Kadar Sonra Tekrar Adetlerim Başlar?
Doğumdan sonra emzirmeyen kadınlarda adetler genellikle 1-2 ay sonra başlarsa da 6 aya kadar gecikebilir.
Emziren annelerin ise zaten doğumdan sonra 6 aya kadar adet görmesi beklenmez hatta 18 aya kadar da adey görmeyebilir.
Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta adet görmemeniz sizin gebe kalamayacağınız manasına gelmez! Yani doğumdan sonra adetleriniz başlamasa da yumurtlama başlayabilir ve gebeliğe sebep olabilir. O yüzden gece dahil çok sık ve düzenli emziriyorsanız doğumdan 3 ay sonra doktorunuzun önerdiği size uygun bir korunma yöntemi ile korunmalısınız. Düzenli ve sık emzirmiyorsanız doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalısınız.
Adet Kanamasının Ne Kadar Sürmesi Normaldir?
Adet kanamasının 2 gün ile 7 gün arasında sürmesi normal kabul edilir. Ama burada o kişinin normal adet düzeni de önemlidir. Yıllardır adet kanamaları 3 gün süren bir kadının kanamaları 7 gün sürmeye başlamıssa buna sebep olan bir patoloji olabilir, doktor kontrolü gerekir.
Günde 3-4 ped (en fazla 80 cc kanama) normal kabul edilir. Fakat kişiye göre çok değişkendir. Bazıları daha sık bazıları daha seyrek ped değiştirir.
Bir adetin başlandıcından diğer adetin başlangıcına kadar geçen süre (adet sıklığı) 21 ile 35 gün arasında olmalıdır. Daha sık yada daha seyrek adet görenlerin doktora başvurması gerekir.
Adetlerim Çok Sancılı Oluyor, Ne Yapabilirim ?
- Ağrı kesici (non-steroid anti-inflamatuar) ilaçlar kullanılabilir. Bunları özellikle adetinizin başlayacağı günden 2 gün önce almaya başlarsanız daha faydalı olabilir.
- Adet döneminde hafif egzersizler kendinizi daha iyi ve ağrısız hissetmenizi sağlayabilir.
- Sıcak banyo yapmak yada karnınıza sıcak havlu v.b koymak sizi rahatlatabilir.
Adet Kanı Kirli midir ?
Hayır kirli kan değildir. Kadının normal kanı ile rahmin iç tabakasından dökülen parçaların karışımından oluşur.
Fakat tampon yada ped üzerine gelmiş adet kanı, tampon uzun süre değiştirilmezse orada bakterilere uygun enfeksiyon yaratmaya meyilli bir hale gelebilir.
Adet Dönemindeki İlişkiyle Gebelik Oluşabilir mi?
Nadir de olsa bu dönemde gebelik oluşması mümkündür. Çünkü yumurtlama normalde en sık adetin 14. günü olsa da çok farklı zamanlarda da olabilmektedir. Spermlerin de nadiren de olsa 1 haftaya kadar canlı kalabildikleri düşünülürse bu dönemde girilen bir ilişkiyle gebelik oluşabileceği anlaşılır.Örneğin adetin 4. günü ilişkiye girildiğinde atılan sperm 7 gün canlı kalabilirse adetin 11. günü olacak yumurtlama da gebelik oluşturabilir.
Adetlerimin arasında ağrı oluyor. Nedeni ne olabilir?
Yumurtlama zamanında yumurtanın yumurtalıktan atılması sırasında karın içine az miktarda akan sıvı buna sebep olur. Bu ağrıya tıpta mittelschmerz denir. Bu zaman genellikle adetler arası dönemin ortasına denk gelir, yani adetinizin başlamasından 2 hafta önce olur genellikle. Bu normal br durumdur ve özellikle gençlerde olmak üzere çoğu kadında görülür.
Bu adetler arası dönemde ağrı yapabilecek daha nadir sebepler de olabilir, yumurtalıklarda kist yada endometriozis gibi.. O yüzden bu tür şikayetiniz varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Adetimi Geciktirmek İstiyorum.  
Bazı nedenlerden dolayı adetlerini bir süre geciktirmek isteyen kadınlar için hormon içeren bazı ilaçlarla bunu sağlamak mümkündür. Bunu sağlamak için sadece progesteron hormonu yada östrojen ve progesteron hormonunu birlikte içeren doğum kontrol hapları kullanılabilir. Bu amaçla doğum kontrol hapları kullanılırken paketler arasında ara vermeden sürekli kullanılmalı. Fakat kesinlikle doktorunuza danışmadan bu tür ilaçlar kullanmamalısınız, size hangisinin uygun olduğunu, hangisinin sakıncalı olduğunu mutlaka doktorunuz değerlendirmeli.
Doğum Kontrol Hapı Cinsel İsteğimi Azaltır mı?
Doğum kontrol hapı kullanan çoğu kadının böyle bir şikayeti olmaz. Hatta doğum kontrol hapı ile çok güvenli korunduğunu bilerek ilişkiye girdikleri için kendilerini daha rahat ve daha iyi hissettiklerini söylerler. Çok az sayıda kadın ise doğum kontrol hapının cinsel isteğini (libido) azalttığını ifade eder.
Geri Çekme Yöntemi İle Korunmak Ne Kadar Başarılıdır?
Geri çekme yöntemi korunmak için önerilmez çünkü çok yüksek başarısızlık oranı mevcuttur. Erkek dışarı boşaldığını sandığı halde farketmeden içeriye de çok az spermler ve sıvı akabilir.
Bu yöntemle korunmaya çalışanların yüzde 20'si gebe kalırlar.
Spiral İle Korunmak Ne Kadar Başarılıdır?
Spiral de doğum kontrol hapları, 3 aylık iğneler ve cilt altı implantlar gibi yüksek koruma başarısına sahiptir. 1 yılda gebe kalma riski %1'den düşüktür.
Doğum Kontrol Hapı İle Korunmak Ne Kadar Başarılıdır?
Haplar düzenli alındığında, unutulmadığında ve yeni kutuya vaktinde başlandığında başarı oranı yüzde 99'u bulur. Fakat haplar unuturlursa, düzensiz kullanılırsa bu oran %90'lara kadar düşebilir.
3 Aylık İğneleller (Depo-Provera) Korunmak Ne Kadar Başarılıdır?
3 aylık korunma iğneleri yüksek başarı oranına sahiptir. Bu yöntemler korunurken gebe kalma riski yüzde 1 den azdır. (1000'de 3)
Acil Korunmanın (Ertesi Gün Hapları) Etkisi Ne Kadar Yüksektir?
Korunmasız ilişkiden sonra 3 gün içerisinde alınabilecek ilaçlara acil korunma hapları (ertesi gün hapları) (Emergency contraception) diyoruz. Bu haplar normalde doğum kontrol yöntemi yerine kullanılmamalıdır. Çünkü doğum kontrol yöntemleri kadar etkili değildir. Fakat herhangi bir sebeple korunmasız girilen bir ilişkiden sonra yada prezervatif yırtılması gibi bir durumda ilişkiden sonra gebeliği önlemek amacıyla bu haplar kullanılabilir.
Bu haplar ne kadar etkilidir? Gebelği ne kadar önler?
Acil korunma hapları gebelik riskini %75-90 azaltır. Yani korunmasız ilişkiden sonra bu haplar alınmışsa gebelik oluşma riski sufır değildir fakat en fazla %3-5 gebelik oluşma riski vardır.
Haplar ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa koruma etkisi o kadar yüksek olur.
Prezervatifle Korunmak Ne Kadar Başarılıdır?
Prezervatif ile korunan çiftlerin bir yıl korunma süresünce başarısızlık oranı yani gebe kalma riski %10-15'dir.
Doğumdan Sonra Doğum Kontrol Hapı Kullanmaya Başlayabilir Miyim?
Doğumdan sonra bebeğini emziren anneler doğum kontrol haplarını 6 aya kadar kullanmamalılar. Doğum kontrol hapları süt miktarını azaltır.
Doğumdan sonra bebek emzirmeyen anneler doğum kontrol hapını 6 hafta geçtikten sonra (doktor muayenesinde bir engel yoksa) kullanabilirler.
Doğum kontrol hapı ile korunmak her kadına uygun değildir, sizin için uygun olup olmadığını doktorunuz değerlendirmelidir.
Doğumdan Ne Kadar Sonra Korunmaya Başlamalıyım ? Emzirme Gebelikten Korur Mu?
Emzirme gebelikten kısmen korur fakat gece dahil çok düzenli emzirenlerde yüksek oranda korunma sağlar. O yüzden emzirdiğiniz sürece korunmanıza gerek yok demek çok yanlış olur.
Gece dahil çok düzenli emzirenler: Doğumdan 3 ay sonra korunmaya başlamalı.
Aralıklı yada düzensiz emzirenler: Doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalı.
Aksi taktirde emzirirken de gebelik oluşabilir.
Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim? Ara Vermeden Gebe Kalırsam Bebeğe Zararı Olur mu?
Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi hemen geri kazanırsınız, belli bir süre geçmesi gerekmez.
Hapları kestikten hemen sonra gebe kalmanızın da bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Gebe kalmak için ara vermenize, belli bir süre geçsin diye beklemenize gerek yok.
Düşük Yada Kürtajdan Sonra Nasıl Korunabilirim ?
Düşük yada kürtajdan bir süre sonra tekrar yumurtlama ve adet görme başlayacaktır. Yumurtlama adet görmeden daha çnce olacağı için korunmak için adet görmeyi kesinlikle beklememelisiniz, düşükten hemen sonra korunmaya başlamalısınız.
Doğum kontrol hapları düşük yada kürtajdan hemen sonra başlanabilir.
Spiral düşük yada kürtajdan hemen sonra (kürtaj sırasında bile) takılabilir.
Doğum kontrol iğneleri de hemen yapılabilir.
Bu yöntemlerden hangisi size uygunsa doktorunuz karar vermelidir.
Tüplerin Bağlamasına Rağmen Gebelik Oluşabilir Mi?
Hiç bir doğum kontrol yöntemi %100 gebeliği önleyemez. Buna tüpleri bağlamak da dahildir.
Tüplerin bağlanmasından sonra gebelik oluşma riski diğer bir çok korunma yöntemine göre çok düşüktür fakat yine de 200 kadından birisinde böyle bir gebelik oluşma riski vardır.
O yüzden her korunma yönteminde olduğu gibi tüpler bağlandıktan sonra da adet gecikmesi olursa gebelik testi yapılmalı ve doktora başvurmalı.
Spiralimi Kaç Yıl Kullanabilirim?
Günümüzde en sık kullanılan spiraller yani bakırlı spiraller (T-Cu-380A) 10 yıl kullanılabilir. 10 yıldan sonra kişi spiral kullanmaya devam etmek istiyorsa spiral değiştirilmelidir.
Prezervatif Yırtılırsa Ne yapmalıyım ?
İlişki sırasında boşalmayla prezervatif yırtılırsa spermler vajene akacağı için gebelik oluşabilir. Bu durumda "acil korunma yöntemleri" ne başvurmalısınız. Bunun için acil korunma haplarını ilişkiden sonra 72 saat içinde almalısınız. İlk 24 saatte almanız daha da etkili olacaktır.
Diğer bir seçenek de spiral takılmasıdır. Spiral de ne kadar erken uygulanırsa o kadar iyi olur, en geç ilişkiden sonra 5 gün içinde uygulanmalıdır.
Erkeğin Boşalmadan Geri Çekmesine Rağmen Gebelik Oluşabilir mi?
Geri çekme yöntemi doğum kontrolü için önerilmez çünkü bu yöntemle gebelik oluşma riski çok yüksektir. Nedenine gelince erkek boşalmadan önce de penisten çok az miktarda sıvı ve sperm kadın vajinasına geçebilir, bunu erkek yada kadın farketmez. Bu az sayıda sperm bile gebelik oluşturabilir.
Hangi Zamanlarda Korunmadan İlişkiye Girersem Gebelik Oluşmaz ?
Teorik olarak korunmasız girilen ilişki ne zaman olursa olsun gebeliğe sebep olabilir.
Fakat düzenli ve 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlamanın (ovulasyon) en sık 14. gün olduğunu düşünürsek adetinin 8. ve 18. günleri arası ilişki için en riskli idönemdir. Bu dönem dışındaki günler daha az risklidir. (Çünkü yumurta hücresi 1 gün, sperim 3 gün (nadiren 7 gün) canlı kalır.)
Fakat daha önce de bahsedildiği gibi bunun garantsi yoktur. Adetleri düzenli olan bir kadında bile yumurtlama her zaman 14. gün olmayabilir, daha önce yada daha sonra olabilir, bu da o dönemde girilen ilişkide gebelik riskini arttırır.
3 Aylık Korunma İğnesini Bıraktım Fakat Adet Göremiyorum
Bu iğneler (depo-provera) kullanırken yada kullanmayı bıraktıktan sonra adet gecikmesine sebep olabilir. Bazen bu iğne ile korunmayı bıraksanız bile adetlerinizin tekrar başlaması 1 yıl hatta 18 ayı bulabilir. Bu arada adetlerinizdeki gecikmenin sebebi gebelik de olabilir düşüncesiyle gebelik testleri yaptırmanız faydalı olacaktır. Adetlerinizdeki bu gecikme sizin gebe kalamayacağınız anlamına gelmez, bu iğneler bırakıldıktan sonra gebe kalmayı engellemezler, sadece adetlerde gecikme olur.
Doğum Kontrol Hapımı Almayı Unuttum , Ne Yapmalıyım?
Doğum kontrol haplarını her gün unutmadan üstelik her gün aynı saatte almak çok önemlidir. Hapların 1 paketini 3 hafta boyunca alıyorsunuz, özellikle ilk ve son hafta hapları günü gününe almanız daha da önemlidir.
Eğer sadece 1 hap almayı unutursanız ve bunun üzerinden 24 saatten fazla süre geçmemişse hatırlar hatırlamaz o unuttuğunuz hapı almalısınız ve sonraki günlerin haplarını da her zaman aldığınız saatlerde alarak haplara devam edebilirsiniz. (Örneğin salı günü alacağınız hapı unutmuşsanız bu hapı hatırlar hatırlamaz alın, çarşamba gününün hapını her zaman
hap aldığınız saatte alın ve sonraki günler de yine normal saatlerde hapları alarak devam edin.) Tek 1 hap unutulan durumlarda (24 saatten fazla gecikme olmadan hatırlayıp alırsanız) ek korunma yöntemine gerek yoktur.
Eğer 2 gün yada daha fazla hap almayı unutmuşsanız bu durumda doğum kopntrol yönteminin koruma etkisi geçmiş olabilir ve 7 gün boyunca ek bir korunma yöntemi de ekleyerek (prezervatif gibi) hapları birer birer almaya devam etmelisiniz. Adetiniz gecikirse gebelik testi yapmanız gerekir.
Tüp Bağlatma İşleminin Geri Dönüşü Mümkün mü ?
Kadında tüplerin bağlanması işlemi artık istediği kadar çocuk sahibi olmuş ve bir daha kesinlikle gebelik düşünmeyen kişilere önerilir. Çünkü tüplerini bağlatmış kişilerin bir daha normal yoldan gebe kalmaları çok zordur. Bağlanmış tüplerin ameliyatla tekrar açılması için bir takım operasyonlar olmakla beraber sonucunda gebe kalma oranları düşüktür, her zaman mümkün olmaz. Tüplerin hangi yöntemle bağlandığına göre değişmekle beraber tekrar tüpleri açma (reversal) ameliyatından sonra gebelik başarısı en fazla %50 olmaktadır.
Bu kişiler gebelik için ayrıca tüp bebek yöntemlerine başvurabilirler.
Doğumdan Sonra Myomlarım Küçülür mü?
Myomlar doğumdan sonra rahmin kanlanması azalacağı için ve hormon seviyeleri düşeceği için çoğunlukla küçülür ancak her zaman küçülmeyebilir.
Myomum Var. Ameliyat Mı Olmalıyım?
Her myom tedavi gerektirmez. Kadında bir şikayet yaratmayan ve boyutları küçük (bir kaç santimetre) olan myomları tedavi yada ameliyat etmeye gerek yoktur.
Çok büyümüş myomlar (8-10 cm) yada kadında şikayetlere neden olan myomlar ameliyat edilir. Kadının yaşına ve çocuk isteme durumuna göre ya sadece myom alınır ya da myom rahimle beraber alınır.
Aşılamada (IUI) Başarı Oranı Ne Kadardır?
Bir kez yapılan aşılamada başarı oranı ortalam %10-20'dir. Genç kadınlarda başarılı olma şansı daha yüksektir.
Tüp Bebekte (IVF) Başarı Oranı Ne Kadardır?
Çeşitli tüp bebek merkezlerinde bu konuda farklı oranlar verilmektedir. Her merkezin başarısının farklı olmasını etkileyen bazı etkenler vardır. Fakat ortalama bir başarı oranı belirtmek gerekirse:
Her bir denenen tüp bebek (IVF) işleminin canlı doğumla sonuçlanma oranı:
35 yaşın altındaki kadınlarda %30-35
35-37 yaş arası kadınlarda %25
38-40 yaş arası kadınlarda %15-20
40 yaş üzxerindeki kadınlarda %6-10
Gebeliğin Daha Kolay Oluşması İçin Hangi Pozisyonda İlişkiyi Tercih Etmeliyiz?
İlişkinin pozisyonu bu konuda birşey değiştirmez. Önemli olan erkeğin spermlerinin kadının vajinasına boşalmasıdır.
Çiftler Ne Kadar Sürede Gebelik Oluşmazsa Doktora Başvurmalı?
35 yaşın altındaki çiftler 12 ay boyunca korunmasız düzenli ilişkiyi denemelerine rağmen hala gebelik oluşmamışsa doktora başvurmalılar.
35 yaşın üzerindeki çiftlerde bu süre 6 aydır.
Kısırlık (İnfertilite) Problemi ne Kadar Sık Görülür?
Bütün çiftlerin yaklaşık yüzde 10'unda infertilite (kısırlık) problemi görülür. Buna sebep olan problem erkekte ve kadında yaklaşık aynı oranda görülmektedir. Bazen her iki kişide de problem görülür.
Adetin Kaçıncı Günlerinde Gebe Kalmam Daha Kolay Olur ?
Düzenli adetleri olan ve ayda bir adet gören kadınlarda yumurtlama çoğunlukla adetin başlamasında 14 gün önce olur. Yani adetleriniz düzenliyse birdahaki adetinizin başlayacağı günü tahmin edebilirsiniz ve bu günden yaklaşık 14 gün önce yumurtlama olacağını düşünerek yumurtlama gününden birkaç gün önce başlayarak 2 gün arayla ilişkiye 1 hafta boyunca girebilirsiniz. Bu dönemde gebelik şansınız en yüksektir.
Fakat her kadının adeti düzenli değildir ve her kadında yumurtlama bu kadar düzenli olmaz, o yüzden herhangi bir zamanda da gebelik olma şansı vardır.
Sigara Kısırlığa Neden Olur mu?
Kadın yada erkek farketmeksizin eşlerden herhangi biri sigara kullanıyorsa bu eşlerin bebek sahibi olmasının daha zor olduğu kanıtlanmıştır.
Yine eşleren birisinin sigara içtiği durumlarda IVF (tüp bebek) başarısı da düşer.
Sigara içen erkeklerdeki sperm sayı ve kalitesi daha kötü bulunmuştur.
Bu nedenlerle çiftlerin sigarayı bırakması gebe kalmalarını (veya tüp bebek başarısını) arttırır.
Mamografi Çektirmeli Miyim ?
Memesinde bir problem olan kadınlar bir genel cerrahi uzmanının kararına göre mamgrafi yada diğer meme tetkiklerini planlanan zamanlarda yaptırmalılar.
Memesinde bir problem olmayan kadınlar sadece "tarama amaçlı" yani meme kanserinden korunma amaçlı mamografi yaptırmalılar. Tarama amaçlı mamografik incelemeye başlama yaşı konusunda farklı görüşler olmakla birlikte genel olarak 40 yaşında başlanması, 40-49 yaş arasında 1-2 yılda bir, 50 yaşından sonra yılda bir uygulanması önerilmektedir
Göğüsler Kaç Yaşlarında Gelişir ?
Birçok kızda 8-14 yaşları arasında gelişmeye başlar.
Erken Menopoz Nedir? Neler Sebep Olur?
Ortalama menopoza girme yaşı yaklaşık 51'dir. 40 yaşından önce menopoza girilmesine erken menopoz denir. Kadınların yüzde 1'i 40 yaşından önce, binde 1'i de 30 yaşından önce menopoza girerler. Adetler ve yumurtlama tamamen kesilir, nadiren düzensiz adetler olabilir.
Sebeplerinden bazıları:
- Ameliyatla her iki yumurtalığın alınması
- Genetik
- Otoimmün nedenler
- Radyoterapi ve kemaoterapi
- Turner sendromu
Uyarı:
Buradaki cevaplar size kabaca fikir verebilir. Eğer bunların dışında bize soru sormak isterseniz tıklayın.
Cevaplar sizin bildirdiğiniz şikayete ve tarife göredir tıp bir bilim olarak gözlem ve muayeneye dayalı sistematik bir yapıdır. Tıbbı durumunuza en iyi cevap doktorunuza muayene olarak elde edilir. Bize ulaşmak için tıklayın.
 
POWERED BY Turkishost.com